Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Upravljanje aktivom i pasivom banke". Rad ima 40 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 

U V O D

Kontrola bankarskih rizika ima jednu od ključnih uloga u procesu upravljanja bankom. Upravljanje rizicima u bankarskom poslovanju, danas, podjednako je važno u odnosu na ostale klasične bankarske poslove. Upravljanje bankarskim rizicima ima i socijalni značaj budući da poremećaji u sektoru bankarstva imaju negativni uticaj na cijelu ekonomiju. Posebno pitanje bankarskog poslovanja je koliko mogu biti visoki bankarski plasmani i koliki se rizik smije preduzeti, a da se ne ugrozi sigurnost izvršenja bankarskih obaveza.

U teoriji postoje različite definicije rizika u bankarskom poslovanju, jer da bi se takav rizik mogao precizno definisati i sa istim upravljati, neophodno je da se poznaje suština rizika i njegov uticaj na bankarsko poslovanje. U suštini, bankarski rizik se definiše kao svaka neizvjesnost, neplanirano i iznenadno dešavanje u pojedinim poslovnim aktivnostima banke. Kada se desi,rizik uvijek ima nagativnu materijalnu ili nematerijalnu konponentu, s tim što se materijalna konponenta može izraziti kroz gubitak dijela ili cjeline neke stvari, njene funkcije i slično, dok se rizik nematerijalne prirode izražava kao gubitak dobrog ugleda ili imidž, što takođe, može imati kao posledicu nastanak gubitka koji se mjeri kroz gubitak klijentele i reputacije banke.

1. BANKARSKI RIZICI

Poslovna banka mora da upravlja svojim finansijskim sredstvima kako bi održala likvidnost, solventnost i stalno povećanje rentabilnosti a pri tome treba da sagleda mogućnosti za preuzimanje rizika.

Sposobnost banke da preuzme rizik ograničena je sledećim komponentama:

veličinom kapitala banke,

obimom depozita banke,

regulacijom,

kreditnim rejtingom.

Kontrola rizika zavisi od visine kapitala i obima depozita poslovne banke. Merama monetarne politike obezbeđuje se sigurnost u poslovanju koja proizilazi iz sposobnosti banke da formira finansijsku osnovu.

Finansijska piramida rizika odslikava rizična ulaganja poslovne banke u nivoima, od sigurno plasiranih sredstava do visoko rizičnih poslova.

Visoki rizici

Špekulacija

Prihodi i dugoročni rast

Likvidnost i sigurnost

Grafikon br1. Struktura rizičnosti finansijske piramide:

prvi nivo čine gotovina u blagajni, depoziti po viđenju, kratkoročni depoziti, gotovinski ekvivalent koji se brzo pretvara u poznate iznose gotovine, plasmani u visokolikvidne i lako unovčive hartije od vrednosti i dr. Najveći deo aktive banke pripada ovoj vrsti plasmana. Cilj je da se održi likvidnost i sigurnost poslovanja banke;

drugi nivo obuhveta kratkoročne i dugoročne kredite namenjene privredi i stanovništvu koji su obezbeđeni kolateralom, plasmane u dužničke hartije od vrednosti, poslovi jemstva i garantovanja i dr. Obim ovih sredstava je nešto manji od predhodnog a ima zadatak da ostvaruje prihode koji će banci omogućiti dugoročni rast.

trećoj grupi pripadaju poslovi koje banka obavlja u svoje ime i za svoj račun (sopstveni bankarski poslovi). U ove poslove spadaju: arbitraža deviza i hartija od vrednosti, špekulativne aktivnosti na berzama sa hartijama od vrednosti, poslovi sa derivatima hartija od vrednosti (fjučersi, opcije, svopovi), učestvovanje u konzorcijumu banaka radi emisije i otkupa primarno emitovanih hartija od vrednosti klijenata. Ukoliko se dobro obave poslovi mogu doneti visok prihod. U ovu grupu plasira se znatno manji deo sredstava koja se angažuju u špekulativne poslove.

...

 

--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturskiradovi.net

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!